Antep Usulü Beyran Tarifi

[Toplam:30    Ortalama:2.3/5]

Antep Usulü Beyran Tarifi’nin müptelası olanlar vardır. Yalnızca Beyran için kalkıp Antep’e giden dostlarımız, artık evinizde mi yapsanız acaba? Tarifimizin malzemeleri şöyle;

Malzemeler
1 kg. kemikli gerdan
1.5 su bardağı pirinç
Kırmızı toz biber
Tuz, karabiber
10 diş sarımsak (Hey maşaallah)
3 yemek kaşığı iç yağı (tereyağı da kullanabilirsiniz panik yok)

Yapılışı
Bir tencerede eti suyla yüksek ateşte kaynatın.
Tencere oluşan köpükleri kaşık ile alın (bu köpükler kesinlikle pislik değil, ette bulunan proteinlerin çözülmesinden kaynaklanıyor).
Tencerenin altını kısarak, eti haşlanmaya bırakın.
Et haşlandıktan sonra suyunu başla bir tencereye alın (çok bulaşık çıkıyor yahu)
Etleri kemiklerinden ayırın.
Et suyu bulunan tencerenin içine pirinçleri ekleyin.
Pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin.
Etleri dövülmüş sarımsak, tuz, karabiber ve kırmızı toz biber ile karıştırın.
İç yağını ya da tereyağı ayrı bir yerde eritip etin bulunduğu tencereye ilave edin.
Birkaç dakika daha kaynatıp altını kapatın.
Üzerine ince kıyılmış maydanoz ekleyip servis edin.

Sürekli aynı çorbaları yapmaktan bıkan, değişik ve yöresel tatların peşinde olan biri iseniz, efendim tam yerindesiniz. Bakınız Antep Usulü Beyran Tarifi. Yöresellikse yöresellik, lezzetse lezzet, değişiklikse değişiklik.

Gerdan etinin lezzeti bir başka olur, bilen bilir. Antep Usulü Beyran Tarifi, çoğu herde çorba olarak da geçse, başlı başına bir ana yemek ağırlığında. Et, pirinç, sarımsak, salça, vee bol acı biber ile Beyran resmen hodri meydan diyor. Hadi gel de ye bakalım diyor. Siz de bu meydan okumaya karşı yapın bu tarifi. Yapın bir deneyin, minik porsiyonlarda tüketin. Çok lezzetli ve gerçekten ilaç niyetine yiyebilirsiniz. Kemikli kuzu eti insanda hastalık filan bırakmaz.

Antep Usulü Beyran Tarifi yanında ne pişereyim diye soranlar olacaktır. Ben ağır diyorum, sen bana yanında ne yapayım diyorsun tatlım. Yanında içmek için koş altılı soda kap sen marketten. Yahu bu çorbadan sonra kaç öğün atladım ben haberiniz var mı? Vallahi bir akşam yemiştim, ertesi gün akşam yemeğine kadar hiç bir şey yiyemedim.

Neyse efendim, Antep Usulü Beyran Tarifi bol neşeli, kalabalık sofralarda sizi daha da neşelendirecek, saygı duyulmanıza sebep olacak. E ne de olsa çok uğraştınız 🙂

Afiyetle

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen