Antep Usulü Soğan Yahnisi

[Toplam:65    Ortalama:2.4/5]

Antep Usulü Soğan Yahnisi klasik bir Antep yemeği. Yine bol malzemeli, yine pek besleyici bir tarif. Harika bir ana yemek. Minik arpacık soğanlar tat ile birlikte çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Tarifin malzemeleri şöyle;

Malzemeler
750 gr arpacık soğan
600 gr kuşbaşı et
200 gr haşlanmış nohut
1 adet domates
2 adet yeşil biber
2 yemek kaşığı tereyağ
Tuz, karabiber
Limon suyu
1 yemek kaşığı salça
3 bardak su
Az miktarda nar pekmezi

Yapılışı
Derin bir tencerede tereyağını eritin ve üzerine kuşbaşı etleri ekleyin.
Etler kavrulduktan sonra salçayı ekleyip birkaç dakika daha kavurmaya devam edin.
Etler pişmeye başladıktan sonra ayıklanmış ve yıkanmış arpacık soğanları ekleyin.
Yeşil biberleri kalın halkalar halinde kesip tencereye ekleyin.
Soğanlar piştikten sonra haşlanmış nohutları tencereye ilave edin (ve nohut sahneye girer…)
Domatesin kabuklarını soyu ve küp küp doğradıktan sonra tencereye ekleyin.
Tuz, karabiber, nar pekmezi ve limon suyunu ekledikten sonra 5 dakika kadar pişmeye bırakın ( nar pekmezi nar ekşisi gibi bir şey ama aynısı değilmiş, siz nar ekşisi koyabilirsiniz bana göre ikisi de aynı).

Gün olmuyor ki Gaziantep’te etsiz bir yemek yenilsin… Et yemekleri için mutfağı zengin olan bir yöredir Antep. Soğan ve et miktarının neredeyse aynı olduğu bu yemeğimize soğanlı et yahnisi de denilebilir bence. Olmazsa olmaz nohutumuz bu kez başrolde olmasa da yardımcı oyuncu olarak bizlerle.

Antep Usulü Soğan Yahnisi yapımının 1 saati bulmasının sebebi zor bir tarif olduğundan değil. Yalnızca malzemeleri biraraya getirirken kavurmak ve yemeğin başında durmak gerekiyor. ‘Hem et, hem soğan, hem nohut, oy ben nerelere gideyim?’ diye kendinizi paralamayın. Bence nohut çok da gerekli değil bu tarifte. Ben etin ve soğanın tadını ala ala, pidemi suyuna batıra batıra yemek istiyorum mesela, nohut yemek zorunda mıyım? Koymayın efendim istemiyorsanız. Nohutu da kendi başına bir pirinç pilavı ile birlikte farklı bir günde pişirirsiniz.

Antep yemeklerine alışık olmayan bünyeler, sorumluluğunuzu bilip de tüketiniz. Keza bu tür pek çok malzeme, soğan, salça, et filan, fazlasıyla ağır gelebilir. Tarifin lezizliğine diyecek yok ama porsiyonlarınızı kendinize göre ayarlayın.

Kendinizi alkışlayın, Antep Usulü Soğan Yahnisi’nin bol etli kısmından tabağınıza alın, nohutlu kısmı başkasına verin 🙂

Afiyetle efendim!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen