Cağırtlak-Cartlak Kebabı

[Toplam:6    Ortalama:3.3/5]

Cağırtlak-Cartlak Kebabı’nı bilmeyen yoktur herhalde. Ama evde yapmayı hiç denediniz mi? Yapımı çok kolay ve tadı da enfes malum. Buyrunuz malzemeler ve yapılışı şöyle;

Malzemeler
300 gram kuşbaşı ciğer (kuzu olması gerekli muhakkak, yoksa pişmez ağızda büyür vallahi)
50 gram ciğer ya da kuyruk yağı (50 gram yağ yaklaşık 10 küp yapıyor)
1 adet piyazlık doğranmış soğan
Bir avuç ince kıyılmış maydanoz
1 yemek kaşığı sumak ekşisi ya da sumak
1 yemek kaşığı acı pul biber (acı sevenler eli korkak alıştırmayın)
1 adet ince kıyılmış taze soğan
Yarım çay kaşığı tuz

Yapılışı
Şişlere kuşbaşı ciğer ve küp yağları dizin (bunun bir sırası var da bence uymaya hiç gerek yok, 4 kişiye ikişer şişten ayarlayın işte).
Mangalınız varsa harlı mangal ateşinde her yeri pişecek şekilde güzelce pişirin.
Apartman dairesinde mangal nerede hey dostum diyenler de grill’de pişirebilirsiniz.
Piyazlık doğranmış soğana soğanı ekleyip ovun (acısı gitsin değil mi ama).
İnce kıyılmış maydanoz, sumak ekşisi, ince doğranmış taze soğan ve pul biberi ekleyip karıştırın ve ciğer şişlerle servis yapın.

Biz sabah sönük sönük peynir, domates, zeytininizi yerken, Gaziantep’li kardeşlerimiz sabah kahvaltısında Cağırtla-Cartlak Kebabı’nı (ya da cırtlak kebabı) löp löp yiyorlar. Hey maşşallah!

Cağırtlak-Cartlak Kebabı klasik bir Antep tarifi, yapılışı da klasik ek olarak marine edin, efendim sebze yatağında bilmem ne yapın tarzı olayları yok. Geçir şişe at mangala ya da ızgaraya, bitti gitti! Kendi lezzeti zaten ek bir şeye ihtiyaç duyurmuyor emin olun. Sakatat yemekten erinmiyor, ciğeri farklı şekillerde pişirmek istiyorsanız, tam sizlik bir tarif. Yanında yöresinde ne yiyelim buncağızın diye sorarsanız da güzel sumaklı, sirkeli bir soğan salatası ve elbette olmazsa olmazı lavaş. Ama mümkünse o hazır paket kaskatı lavaşlardan almayın. Yakınlarınızda fırın bulunuyorsa, bu fırınlardan temin edebilirsiniz.

Oh mis vallahi! Cağırtlak-Cartlak Kebabı,yanına da bir köpüklü ayran olursa, tadından yenmez. Öyle ağzınız sulandı diye de tam pişmesini beklemeden yemeyin. Ciğer kuzu da olsa tavuğa, köfteye göre daha zor pişer. Antep’i evinizde yaşatmak için küçük bir tat gayet yeterli.

Afiyetler ola.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen