Nişe Helvası Tarifi

[Toplam:24    Ortalama:3.3/5]

Nişe Helvası Tarifi bol lezzetli ve kalorili bir tatlı.Neredeyse her Antep tatlısında olduğu gibi bol ceviz ve antep fıstığı kullanıyoruz. Haydi bakalım buyrunuz tarifi;

Malzemeler
2 su bardağı buğday nişastası (Antep yöresinde nişe denir)
1.5 su bardağı üzüm pekmezi
1 su bardağı su
1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
4 yemek kaşığı tereyağ
Yarım su bardağı çekilmiş antep fıstığı

Yapılışı
Derin bir tava içerisinde tereyağı eritin ve pekmezi ekleyip iyice karıştırın.
Bir kase içinde nişastayı su ile açın.
Tavadaki pekmez kaynayınca içine nişastayı ekleyin ve hızlı hızlı karıştırmaya başlayın.
Nişasta ile pekmez iyice karışıp birbirini tutmaya başladıktan sonra servis tabağına alın.
Ceviz ve antep fıstığı ile karıştırıp servis yapın.

Antep’in meşhur lezzeti, Nişe Helvası Tarifi hem kolay hem de inanılmaz muhteşem, feci güzel bir tatlı. Yani bir kere konu pekmez olursa gerisi teferruattır. Hele ki ceviz, hele ki Antep fıstığı girdi mi işin içine, ben sevinçten bağıra bağıra koşarım. Öyle güzel anlayın işte. Nişe dedikleri buğday nişastası. Pekmezle bir araya gelip ahenkle dans ediyorlar. Ama porsiyonlara dikkat, bildiğiniz kalori bombası. Yazları yapılmasını tavsiye etmem, ama kışın enerji ve ısınma için birebir.

Nişe Helvası Tarifi’ni küçük porsiyonlar halinde kaselere bölüştürebilirsiniz. Ben acaba Nişe Helvası Tarifi de dondurma ile güzel gidecek mi diye sıcakken dondurmalı da denedim. Maalesef dondurmalı irmik helvası hazzını veremedi. Ama tadını hafifletmesi amacıyla denenebilir. Yani en azından dondurmayla sunmasanız da isteyen olursa yanına bir top verebilirsiniz. ‘İrmik helvasını mı Pekmezli Nişe Helvası’nı mı tercih edersin?’ diye sorarsanız. Sanırım minik bir farkla irmik helvası derdim. Çünkü neden demeyeyim?

Efendim bu helvamızı ne sıcak ne de soğuk yiyeceksiniz. Bu helva ılık yenir ılık. Pekmezin misler gibi kokusu, ceviz, antep fıstığı, heyt be! Cidden çok leziz ve kolay. Yani artık hep artık tatlıyı yapıp yemeyin. Farklı şeyler deneyin. Akşam televizyon izlerken misler gibi yenilecek bir lezzet. Pekmezli olması, kan şekeri düzenleyici görevi görmekte. Yani ek şeker koyulmuyor. Bir de şekerin kalorisinin alınmayacağını bilmek güzel tabi.

Hadi bakalım güzel günlerde sevdiklerinizle afiyetle paylaşın.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen