Yeni Dünya Kebabı

[Toplam:7    Ortalama:3.9/5]

Yeni Dünya Kebabı, Antep mutfağının bereketliliğinin ve değişikliğinin en güzel göstergesi. Yeni ve farklı tatlar denemeyi sevenler için harika bir tarif. Malzemeler şöyle;

Malzemeler
500 gram az yağlı kıyma (çift çekim olması gerekli)
500 gram yeni dünya (malta eriği)
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı pul biber
2 çay kaşığı karabiber

Yapılışı
Derin cam bir kabın içine kıymayı, tuzu, kırmızı biber ve karabiberi ekleyip iyice yoğurun (iyi yoğurup malzemeleri bir araya getirmek önemli, mangalda ya da ızgarada pişerken köftelerin ayrılmasını istemiyoruz:)).
Yeni dünyaları yıkayıp ikiye ayırın, çekirdeklerini çıkarın ve uç kısımlarını ayıklayın.
Kıymadan ceviz büyüklüğünde toplar yapın
Şişe bir yeni dünya, bir köfte olacak şekilde geçirin ve köftelere şiş üzerinde şekil verin (Şişin başına ve sonuna yeni dünya gelmeli).
Şişleri harlı mangal ateşinde ya da ızgarada pişirin.
Piştikten sonra bir tepsi içine şişleri alın ve şişlerin üzerine yarım çay bardağı sıcak su ekleyip tekrar mangalın / ızgaranın üzerine tepsinin ağzı kapalı şekilde birkaç damla demlemeye bırakın.
Dürüm ya da pide ile birlikte servis yapın.

Çok ciddi söylüyorum, bizim topraklarımız gibi bereketlisi yok. Bir bakın Anadolu yemeklerine, çeşit çeşit farklı farklı malzemeler hep birarada kullanılmış. Türk mutfağında meyvelerin et yemeklerinde kullanıldığı pek çok tarif var, yani yemek bilmezliğimizi Türk mutfağından bilmeyelim.

Biz maalesef kendi sınırlarımızı çekmiş, sürekli beyaz pirinç pilavı ve etli kuru fasülyeden oluşan bir menü yaratmış insanlarız. Halbuki saray mutfağında et yemeklerinden elma, kuru üzüm, portakal hiç eksik olmazmış. Çünkü domates saray mutfağına çok sonradan girmiş. Biz şimdi tüm tatlandırmamızı salça ve domates üzerine kurmuş bulunuyoruz, ancak et yemeklerine meyve çok yakışıyor.

İşte Gaziantep’ten Yeni Dünya Kebabı bunun en leziz örneklerinden biri. Bizim yaz günlerinde tüketip yalnızca meyve olarak yendiğini bildiğimiz yeni dünya (malta eriği), bu tarifte kıyma ile birleşip mangalda pişiyor.

Pidenin üzerine tereyağı sürüp mangalda ya da ızgarada kızartırsanız nirvanaya ulaşacaksınız.Siz yeni dünyayı meyve diye bilirken, kebapla oluşturduğu lezzete inanamazsınız. Yeni Dünya Kebabı’nı kesinlikle deneyin. Mutlaka ama. Ciddiyim, çok farklı bir lezzet oluyor.

Şimdiden afiyetler ola.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen